U GeoMIR5 je ugrađen trenutno aktualan geodetski matematički model izjednačenja podataka mjerenja Gaussovom teorijom najmanjih kvadrata popravaka!

Uvođenjem novog matematičkog modela može se reći da klasične računske operacije padaju stepenicu niže i trebale bi služiti samo za računanje približnih koordinata. U izjednačenje mreže ulaze sva opažanja u zajednički model - ako je više poligonskih vlakova vezano u mrežu ( čvorna točka ), sve orijentacije na daleke točke i slično.


Radi se samo o jednom od modela izjedačenja podataka mjerenja no međunarodno je najbolje prihvaćen jer slijedi pravila važečih zakonitosti statistike te ne samo da daje izjednačene koordinate neko i statističke ocjene točnosti koordinata i opažanja.


Jedna od takvih ocjena točnosti je i elipsa 95% razine povjerenja koja prikazuje položajnu nesigurnost te te predstavlja jednu od vrijednosti iskazivanja točnosti pozicioniranja ( DGU - pravilnik o načinu izvođenja osnovnih geodetskih radova ).


Sve formule i primjeri preuzeti su iz međunarodne literature te iz javnih praktičnih radova. U ovom uputstvu neće se ulaziti detaljno u teoriju izjednačena posrednih mjerenja te procesa matričnog izjednačenja, već će naglasak biti na procesu provođenja izjednačenja od strane korisnika.


Pretpostavka za izjednačenje Gaussovom teorijom najmanjih kvadrata je poznavanje približnih vrijednosti koordinata. Što su točnije približne koordinate to će biti bolje izjednačenje. Proces izjednačenja može biti sljedeći:


1- Koordinate točaka izračunati klasičnim računskim operacijama poput poligonskih vlakova ili slobodnog stajališta. Takvim pristupom korisnik može uočiti eventualne pogreške mjerenja te ih ispraviti.


2- Provesti izjednačenje.