Izrada digitalnog modela reljefa terena


Digitalni reljef terena se uobičajeno prikazuje prostornim trokutima, takozvanom TIN mrežom. Jedini način izrade TIN mreže koji je u stanju vjerno prikazati teren je onaj koji izrađuje TIN iz referentnih točaka i linija prijeloma terena. GeoMIR5 koristi upravo taj matematički model. Naime, linije prijeloma terena sprječavaju izradu trokuta koji bi presijecali linije prijeloma terena čime bi došlo do deformacije modela u odnosu na stvarno stanje na terenu.

Prije same izrade modela, dobro bi bilo obrubiti crtež i stvoriti granicu kako bi bila spriječena izrada trokuta koji na terenu ne postoje.


Pokretanjem DMR / Granica te izborom polylinje definira se granica reljefa.


Pokretanjem DMR / Stvoriti novi otvara se formular za izradu reljefa:



Podaci za unos su objašnjeni u uvodu i u odjeljku o izradi uzdužnog profila. Nakon što su parametri određeni, digitalni model reljefa će biti stvoren i vizualiziran elementima 3DPOLYLINE u layeru g5_dmr.


Interpolacija slojnica


Pokretanjem DMR / Slojnice iz DMR-a otvara se formular za izradu slojnica u koji je potrebno unijeti vrijednost za ekvidistanciju ( radionica – unijeti 1 ). Interpolirane slojnice su prikazane elementima 3DPOLYLINE u layeru g5_slojnice, trenutno još bez zakrivljenja. Glavne slojnice su posebno označene.


Vidljivost digitalnog modela reljefa regulira se izbornikom DMR / Vidljivost ( radionica – slojnice postaviti na nevidljive, lakše je raspoznati slonice ).


Ubacivanje opisnog teksta za glavne slojnice se izvršava izbornikom DMR / Visina slojnice u Text ( radionica – ubaciti nekoliko tekstova po izboru ).


U ovom trenutku potrebno pregledati rezultat izrade slojnica i po potrebi promijeniti njihovo pružanje.


Za kraj je potrebno slojnice prebaciti u SPLINE elemente. PAŽNJA – ovaj korak može biti kritičan i potrajati duže vrijeme. Savjetuje se prethodno pohraniti crtež!