U prethodna dva odjeljka određeno je što se izjednačuje, ovdje je potrebno odrediti kako se izjednačuje.


Standardna odstupanja a-priori služe za računanje težina koje ulaze u matrično računanje. Vrlo je važno unijeti stvarne vrijednosti jer inače se dobije pogrešna slika o stanju mreže. Vrijednosti koje se ovdje unose, odnose se na instrument kojim je mjerenje provedeno.


Vrsta mreže:


Uklopljena mreža

Najčešći slučaj kada se izjednačenje vrši za potrebe katastra i sličnih radova. Ono podrazumijeva da su ulazne poznate točke bezpogrešne te se mjerenja uklapaju u postojeću mrežu, najčešće državnu.


Dinamička mreža

Pogodna za progušćavanje mreža gdje ulazne poznate točke imaju poznata standardna odstupanja. Neke države polaze od procijenjenih standardnih odstupanja kako bi nove točke dobile realnije popravke - no mišljenja o ovom načinu izjednačenja su podjeljena. Pravi rezultati se dobivaju samo ako ulazne poznate točke imaju standardna odstupanja dobivena iz nekog prethodnog izjednačenja. Ovim načinom izjednačenja i ulazne poznate točke dobivaju popravke a moguće je utjecati hoće li njihove popravljene koordinate biti ažurirane u bazi podataka.


Slobodna mreža

Poseban način izjednačenja gdje se sve ulazne točke smatraju nepoznanicama te se sve popravljaju. Karakteristika ovog izjednačenja je da završne koordinate ovise samo o točnosti mjerenja bez ikakve ovisnosti o postojećim mrežama. Praktična uporaba bila bi pri izradi mikrotriangulacije ili neovisnih mreža visoke točnosti, a postupak bi trebao biti u dva dijela.



Parametri