Računanje vlakova vrši se preuzimanjem mjerenih podataka te računanje veznih i prijelomnih kuteva te duljina. Podaci mogu, u ovisnosti od načina mjerenja, biti preuzeti iz girusnih podataka ili tahimetrije.


Vlakovi iz tahimetrije su vlakovi snimani u polugirusu a orijentacije su opažane u istom radnom procesu kada i detaljne točke. Kako je spomenuto, mjerenja na točke geodetske osnove ( orijentacije, skračeno ORI ) ounačena su unutar tahimetrije s kodom "00".


Za girusna mjerenja postoji posebna tablica koja omogučava izjednačenje jednog ili više girusa. Girusni podaci su potpuno odvojeni od tahimetrije a filter za njihovo učitavanje postoji samo za LEICA instrumente.


No, "međunačin" snimanja u jednom girusu dostupan je iz tahimetrijskih podataka. Praksa je sljedeća - tijekom snimanja detalja dovoljno je u dva položaja instrumenta snimiti orijentacije na točke geodetske osnove i to tako da u oba položaja točka ima isti broj. GeoMIR5 ima ugrađenu radnju koja iz takvih mjerenja prebacuje podatke u tablcu girusnih podataka, izjednačava jedan girus te izjednačene podatke vraća natrag u tahimetriju.


Podaci koje smo učitali snimani su upravo takvim načinom. Za izradu girusa, potrebno je označiti sva stajališta iz popisa, desni klik, izbornik Girusi iz tahimetrije te potvrditi.


Podaci su sada ponešto izmjenjeni:


- pojavila su se nova stajališta, označena slovom G ( girusi ). Dvostrukim klikom na neko od njih, otvara se formular za obradu girusnih podataka.

- u tahimetriji su originalna mjerenja dobila u stupcu kod oznaku "//" a nova izjednačena mjerenja, preuzeta iz girusnih podataka, sada imaju oznaku "00".


Nakon što su stvoreni iz tahimetrije, girusne podatke treba izračunati i to označavanjem istih iz popisa stajališta ( Oznaka "G" u stupcu "+/-" ) te pritiskom na desnu tipku miša izabrati Računanje girusa.