Osim podataka mjerenja, za računanje vlakova su potrebne početne i završne koordinate točaka geodetske osnove.

Tablica koordinata točaka razlikuje se od tablice mjerenih i girusnih podataka. Naime, unutar jednog predmeta ne mogu postajati dvije točke s istim brojem jer su koordinate indeksirane brojem točke. To vrijedi za točke geodetske osnove i za detaljne točke.


U našem slučaju, potrebne točke geodetske osnove imamo u nekakvom opčenitom obliku, gdje su vrijednosti upisane redosljedom Broj točke, Y,X,H. Učitavanje pokrenuti iz glavnog izbornika Datoteka/Učitavanje/Koordinate ili trećom ikonom s lijeva iz glavnog izbornika. Izabrati datoteku poligoni.txt te potvrditi izbor.


U otvorenom formularu za učitavanje koordinata točaka podesiti vrijednosti prema slici:


Ucitavanje koordinata


Pritiskom na OK, točke će biti učitane u bazu podataka.


Već je prije spomenuto kako je svaki predmet jedinstvena baza podataka. Iz toga proizlazi da točke geodetske osnove iz jednog predmeta nisu vidljive u nekom drugom predmetu. U svhu izbjegavanja ponavljanja podataka te olakšavanja smještaja točaka geodetske osnove, uvedene su Zajedničke točke geodetske osnove, koje su smještene u zasebnu bazu podataka, vidjlivu iz svih predmeta. Točke geodetske osnove, pohranjene unutar predmeta, nazivaju se Lokakne točke geodetske osnove.


Formular za obradu točaka geodetske osnove dostupan je Ikonom 6 iz glavnog izbornika. Naslov formulara daje do znanja koja tablica se obrađuje - lokalne ili zajedničke točke geodetske osnove. Moguće je kopiranje točaka iz tablice u tablicu.


Osim ovdje opisanog, unos koordinata točaka geodetske osnove moguć je na još nekoliko načina:


- direktnim unosom u formularu za obradu točaka geodetske osnove

- iz raznih predloženih formata datoteka

- iz datoteke vlastitog, korisničkog formata

- iz nekog drugog predmeta

- iz grafičkog sučelja G4CAD