Indirektno snimanje – stvaranje novih točaka umjeravanjem


U praksi je čest slučaj potrebe umjeravanja točaka, koje iz nekog razloga nisu vidljive instrumentom. Kako bi i u ovom slučaju crtanje skice bilo svedeno na minimum, uvedeni su posebni jednoznamenkasti kodovi, kojima se stvaraju nove točke u odnosu na neposredno prethodno snimljene. Za ovakav način umjeravanja, instrument mora podržavati unos koda te dvije informacije po točci.


Položajno umjeravanje se vrši korištenjem koda "5", informacije o smjeru te informacije o vrijednosti umjeravanja u milimetrima. Nove točke se stvaraju položajno u odnosu na posljednje dvije točke, visina će biti nedefinirana. Skica prikazuje izmišljenu, ali u praksi moguću situaciju na terenu, sa detaljnim prikazom snimanja.


(sl. 16)


Redosljed

Kod

Info 1

Info 2

Objašnjenje

Broj točke

1

1107



Početak snimanja

1

2

11



Druga točka, za smjer

2

3

5

503

a

Umjeravanje, pravi kut nalijevo

2A

4

5

504

b

Umjeravanje, pravi kut nadesno

2B

5

5

504

c

Umjeravanje, pravi kut nadesno

2C

6

5

503

d

Umjeravanje, pravi kut nalijevo

2D

7

11



Nastavak snimanja instrumentom

3

8

110709



Završetak snimanja

4


Točka umjeravanja se računa u odnosu na prethodne dvije točke, bez obzira bile one snimljene ili umjerene. Smjerovi podržani informacijom 2:


  • 501 – unaprijed ; 502 – unatrag ; 503 – lijevo ; 504 – desno


Nakon računanja, nove točke dobivaju alfanumeričke sufikse na posljednju opažanu detaljnu točku. GeoMIR5 pruža mogućnosti prenumeriranja kako bi brojevi točaka postali numerički.


Visinsko umjeravanje se vrši korištenjem koda "7", informacije o smjeru te informacije o vrijednosti umjeravanja u milimetrima. Nova točka će imati isti položajnu koordinatu kao i prethodna, sa promijenjenom visinom prema informacijama umjeravanja.


Način unosa je identičan unosu koda "5". Smjerovi podržani informacijom 2:


  • 701 – prema gore ; 702 – prema dolje