Računanje vlakova unutar programa GeoMIR5 je drugačije od većine drugih softverskih rješenja i to po pitanju sintakse i redosljeda radnje:


1. - unos redolsljeda točaka u formular za računanje vlakova

2. - izbor vrste vlaka za računanje

3. - ako je računanje moguće, završna odluka o računanju


Kako bi tijek bio što bolje prikazan, simulirat ćemo neke pogreške. Skica vlaka izgleda ovako:


graphic


Točke T35C, PT16 i P4 su poznate po koordinatama, strelice označavaju opažane pravce. Iz skice proizlazi da se radi o vlaku priključenom po koordinatama sa još dva slijepa vlaka. U formular za računanje vlakova upisat ćemo ( namjerno pogrešno ) sljedeće:


graphic


te pritisnuti drugu tipku slijeva. GeoMIR5 odmah prijavljuje pogrešku - "Računanje ne može biti provedeno!  Molim, provjerite LOG podatke". Sve detaljne informacije nalaze se u takozvnom LOG odjeljku, što je u stvari onaj žuti prostor u dnu glavnog sučelja. U našem slučaju radi se o sljedećem:


Racunanje :: Poligonski vlak prikljucen po koordinatama

  ** Upozorenje:Posljednja povratna vizura za stajalište < P4 > nije pronadena !

Racunanje :: Poligonski vlak prikljucen po koordinatama

    ** Stajalište < PT16 > , smjerni kut ne može biti izracunat. Potrebna ORI nije pronadena !


Redak započet kao "** Upozorenje" nije pogreška nago kako GeoMIR5 sam kaže, upozorenje. No, sljedeći redak sa zvjezdicama, "** Stajalište ..." objašnjava o čemu se radi. Ovdje se može raditi o dvije pogreške - ili smo nešto pogrešno upisali u formular za računanje vlakova ili je pogrešno uneseno u tahimetriji. U našem slučaju, znamo da se radi o pogrešnom unosu pa će sada biti ispravno upisano. Unijet ćemo jednostavno u prvi redak, umjesto oznake "T33c" znak "+" ( plus ). Na taj način dajemo nalog programu, pronaći sve moguće orijentacije iz mjerenih podataka te ih upotrijebiti u računanju. Nakon promjene pogrešnog podatka te ponovnog pritiska na drugu tipku slijeva, pojavit će se formular za detaljno podešavanje vlaka. U našem slučaju, rezultat je loš:


graphic


Pretpostavit ćemo da se radi o početnoj vizuri na pogrešnu točku. Nažalost, računanje vlaka priključenog po koordinatama neće biti moguće - jedini izlaz je računanje vlaka uklopljenog po koordinatama ( treća tipka slijeva ). To je poligonski vlak koji nema mjeren niti početni niti završni vezni kut, a početni smjerni kut računa se indirektno. Znači, potrebno je ovdje pritisnuti na Prekid, izbaciti znak plus iz formulara za računanje vlakova te pritisnuti treću tipku slijeva. Sada su rezultati dobri:



graphic


i mi ćemo prihvatiti rezultate računanja pritiskom na tipku OK. Ako je kvačica Pohraniti izvještaj(e) označena, izvještaj će biti pohranjen.


Ako izračunate točke već postoje u bazi podataka, prikazat će se formular u kojem je moguće odlučiti kako postupiti - prepisati točku ili istaviti staru vrijednost.


Još je potrebno izračunati slijepe točke S1 i S2. Unos u formular za računanje točke S1 biti će ovakav:


graphic


a za točku S2 ovakav:


+

P2

S2


a potrebno je pritisnuti četvrtu tipku slijeva. U formularu za detaljno podešavanje vlakova potrebno je tipkom OK potvrditi računanje.


U našem slučaju, početne točke PT16 i P4 imale su poznatu nadmorsku visinu pa je vlak istovremeno bio izjednačen i visinski. Kvačicom Računati visinski vlak unutar formulara za detaljno podešavanje vlaka uključujemo ili isključujemo istovremeno računanje visinskog vlaka.


Moguće je i odvojeno računanje visinskih vlakova, i to:


- peta tipka slijeva: obostrano prilkučen visinski vlak

- šesta tipka slijeva: slijepi visinski vlak


Način unosa u formular za računanje vlakova je istovjetan unosu pri računanju poligonskih vlakova ,samo bez početnih i završnih orijentacija.


Osim poligonskih vlakova, točke geodetske osnove moguće je sračunati na još nekoliko načina.


- Slobodno stajalište

- Presjek naprijed i natrag

- Automatsko računanje

- trigonometrijsko računanje visine